پایان عملیات حج تمتع ۱۴۰۲ با بازگشت آخرین کاروان به کشور/آغاز و پایان عملیات حج از ترمینال سلام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ اولین پرواز نیروهای ستادی عملیات حج تمتع ۱۴۰۲ روز۳۱ اردیبهشت ماه به مقصد مدینه منوره رهسپار شد تا خادمان و عوامل شرایط را برای پذیرایی مطلوب از زایران عزیز ایرانی فراهم آورند.
آغازین پرواز عزیمت زایران ایرانی به سرزمین وحی نیز براساس برنامه ریزی ها، بامداد سوم خرداد ماه ازترمینال سلام فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) به مقصد مدینه منوره انجام گرفت و زایران کشور وارد شهر پیامبر(ص) شدند.
انتقال حجاج کشورمان براساس جداول پروازی تعیین شده و با نظم و ترتیب از۲۱ ایبستگاه پروازی به مقصد مدینه منوره و از تاریخ ۱۳ خرداد ماه به مقصد جده صورت گرفت.
بخشی از زایران کشورمان که مدینه قبل بودند ابتدا به شهر پیامبر و سایر زایران که مدینه بعد بودند ابتدا به شهر مکه مشرف شدند تا اعمال عبادی خود را به جای آورند.
تمامی امکانات اعم از عملیات انتقال هوایی، حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات، بهداشتی و درمانی، زیارات دوره، برنامه ریزی های فرهنگی و ….. پیش از حضور زایران ایرانی در سرزمین وحی توسط دست اندرکاران حج وزیارت فراهم آمد.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت، رییس سازمان حج و زیارت و جمعی ازدست اندرکاران حج تمتع ۱۴۰۲ نیز ۱۰ خرداد ماه وارد به منظور حضور در عملیات حج تمتع و بررسی و نظارت برفرایند خدمت رسانی به حجاج وارد عربستان شدند.
در مدت زمان حضور مسئولان حج و زیارت در موسم حج تمتع نظارت کامل بر نحوه خدمت رسانی درحوزه های مختلف اعم از ورود حجاج به سرزمین وحی، اسکان، تغذیه و تدارکات، حمل و نقل برون و درون شهری، بهداشت و درمان، عملیات تشریق، بازگشت زایران به کشورمان و …. انجام گرفت .
سرپرست حجاج ایرانی نیز تا آخرین روزهای موسم حج تمتع درسرزمین وحی حضور داشت و با دقت بر عملیات حج تمتع امسال نظارت می کرد.
رییس سازمان حج و زیارت هم تا زمان حضور آخرین گروه از زایران کشورمان در کنار سایر دست اندرکاران و نیروهای ستادی در عربستان حضور داشت و از نزدیک روند حضور زایران در سرزمین وحی و بازگشت آنها را نظارت می کرد.
آقای سید عباس حسینی در آخرین پرواز بازگشت زایران ایرانی به کشور ، عربستان را به مقصد تهران ترک کرد و تا آخرین دقیقه در کنار حجاج ایرانی حضور داشت.
اما امسال نخستین پرواز ازایستگاه پروازی تهران در ترمینال سلام فرودگاه امام (ره)انجام گرفت و آخرین پروازبازگشت نیز صبح سوم مرداد ماه به این ایستگاه پروازی صورت پذیرفت.
استانهای اعزام شده از ایستگاه تهران شامل زایران استانهای تهران، قم،قزوین، البرز،کاشان، سمنان، لرستان، مرکزی، شهرستان کاشان، گیلان ( یک کاروان) و کرمانشاه بودند؛ همچنین نیروهای ستادی، مجموعه، آشپزخانه، هیئت پزشکی و نیروهای بعثه نیزازاین ایستگاه پروازی به عربستان رهسپار شدند.
همچنین بیشترین تعداد کاروان و پرواز توسط همکاران دفتر حج و زیارت استان تهران در ترمینال سلام انجام شد ؛ضمنا برنامه بدرقه حجاج و استقبال و برنامه کاروان ویژه جانبازان در این ایستگاه پروازی صورت گرفت.

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *