معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت خبر داد

آخرین برنامه ریزی ها برای حج تمتع ۱۴۰۲/تشکیل کارگروههای مشترک بین سازمان حج و زیارت و موسسات عربستان برای ارایه خدمات مطلوب به حجاج کشورمان/انعقاد قراردادهای اسکان ، تغذیه و حمل و نقل حجاج

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ هیئتی متشکل از مدیران عالی حج و زیارت و کارشناسان بخش های مختلف به ریاست آقای غلامرضا رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت که ۱۰ روز قبل با دستور رئیس سازمان حج و زیارت و به منظور پیگیری امور حج تمتع ۱۴۰۲ به عربستان سفر کرده بودند، امروز به ایران اسلامی بازگشتند.
هیئت اعزامی سازمان حج و زیارت توانست مقدمات لازم برای حضور زائران ایرانی در حج تمتع ۱۴۰۲ را مهیا کند تا حجاج کشورمان در کمال آرامش، عزت،امنیت و سلامت در این سفر معنوی حضور داشته باشند.
آقای غلامرضا رضایی معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای حج تمتع پیش رو گفت: بحمدالله با تشکیل کارگروههای تخصصی سازمان حج و زیارت و دفتر نمایندگی سازمان در عربستان با مسئولان و مقامات موسسات و ادارات تابعه وزارت حج عربستان که عهده دار برنامه ریزی و هماهنگی و پیگیری امور مربوط به حجاج کشورهای مختلف هستند کارگروههای متعدد تشکیل و جلسات مختلفی برگزار گردید.
وی تاکید کرد: با عنایت الهی و تلاش های صورت گرفته از سوی همه دست اندرکاران و هیئت اعزامی ، مقدمات لازم جهت حضور حجاج عزیز کشورمان در عربستان و خدمات رسانی مطلوب به آنها به نحو شایسته ای فراهم آمد.
**تدارک ۹۰ هتل برای زائران ایرانی در حج تمتع ۱۴۰۲
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص اسکان حجاج کشورمان در حج تمتع ۱۴۰۲ گفت: برای اسکان حجاج کشورمان در حج تمتع سال جاری ۹۰ هتل پیش بینی شده که ۷۰ هتل در مکه مکرمه و ۲۰ هتل در مدینه منوره قرار دارد که بحمدالله قرارداد مربوط به هر یک از این هتل ها به امضای طرفین رسید.

**انعقاد قرارداد ۴ آشپزخانه در مکه مکرمه و مدینه منوره برای طبخ غذای زائران
رضایی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای تغذیه زائران نیز اظهار کرد: در این بخش با توجه به ضوابط و مقررات کشور عربستان، ۴ آشپزخانه مجهز و صنعتی تدارک دیده شد تا به صورت متمرکز نسبت به طبخ و توزیع غذاهای ایرانی متناسب با ذائقه حجاج کشورمان اقدام کنند.
وی با بیان اینکه قرادادهای مربوط به آشپزخانه ها نیز توسط دفتر نمایندگی سازمان به امضا رسیده است، ادامه داد: ۲ آشپزخانه مجهز و صنعتی در شهر مکه مکرمه و ۲ آشپزخانه نیز در مدینه منوره کار طبخ و توزیع غذای زائران ایرانی را انجام می دهند.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت تصریح کرد: یکی از آشپزخانه های طرف قرارداد که در مکه مکرمه قرار دارد در زمینی به مساحت حدود ۱۴ هزار متر مربع با ۲۷ هزار متر بنا در ۳ طبقه با سفارش سازمان حج و زیارت و اجرا و تامین اعتبار طرف سعودی بنا شده که قادر است روزانه بیش از ۱۵۰ هزار پرس غذا را طبخ و توزیع کند؛ این آشپزخانه به لحاظ امکانات، تجهیزات و کمیت پخت نه تنها در کشور عربستان بلکه در غرب آسیا بی نظیر است و نمونه مشابهی ندارد.
رضایی همچنین درباره اقلام تدارکاتی برای طبخ غذا گفت: تمام اقلام مورد نیازتوسط اداره مربوطه و کمیسیون های تخصصی بر مبنای برنامه غذایی مناسب با نیازها و ذائقه زائران، براساس نظرات کارشناسان حوزه تغذیه،تنظیم و تهیه می شود.
**اتوبوس های با کیفیت کار انتقال زائران ایرانی را انجام می دهد
رضایی درباره اقدامات صورت گرفته برای حمل و نقل حجاج و قراردادهای منعقد شده از سوی دفتر نمایندگی سازمان اظهار کرد: در مسیرهای بین شهری ۴ شرکت با اتوبوس های با کیفیت و امکانات رفاهی مناسب(اتوبوس مدل ۲۰۱۹ به بالا)نسبت به جابجایی حجاج اقدام می کنند.
**حمل و نقل درون شهری با ۳۵۰ دستگاه اتوبوس برای زائران ایرانی
وی در خصوص حمل و نقل درون شهری نیز توضیح داد: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی سازمان حج و زیارت و همچنین هماهنگی با طرف های سعودی و شرکت های تحت پوشش سندیکای اتوبوسداران، سرویس های مناسبی برای اعزام زایران از هتل به مسجدالحرام تدارک دیده شده است.
به گفته معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت، براساس قرارداد منعقد شده ۳ شرکت با ۳۵۰ دستگاه اتوبوس به صورت شبانه روزی در مسیرهای هتل به حرم و بالعکس تردد می نمایند و خدمات لازم را به زائران ایرانی ارایه می دهند.
وی افزود: این اتوبوس ها به صورت اختصاصی برای زایران کشورمان تدارک دیده شده است؛ البته در برخی مسیرهای نزدیک به حرم، حجاج ما با حجاج سایر کشورها به صورت مشترک از اتوبوسهای درون شهری کشور میزبان استفاده می کنند که اطلاعات لازم در خصوص این مسیرها نیز به زائران ارایه می شود.
** برنامه ریزی برای مشاعر مقدسه
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت در رابطه با خدمات رسانی به زائران در مشاعر مقدسه نیز اظهار کرد: یکی از مسائل حائز اهمیت برای سازمان حج وزیارت خدمات دهی در مشاعر مقدسه می باشد که شرکت های طرف قرارداد با دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت ، با سرعت در حال آماده کردن سرزمین منا، عرفات و مشعر برای اقامت حجاج عزیز در ایام تشریق هستند.
رضایی ابراز امیدواری کرد که با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و همچنین قراردادهای منعقد شده با طرف کشور میزبان، شاهد خدمات رسانی مطلوب و شایسته به زائران کشورمان باشیم.
معاون امور حج و عمره سازمان حج وزیارت در پایان تاکید کرد که با تلاش های همه دست اندرکاران، تمامی تمهیدات لازم برای برگزاری حجی آرام و در کمال عزت فراهم است.

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *