درصد بالایی از هزینه های حج به اسکان تعلق می گیرد/سرانه ووضیت اسکان حجاج، عوامل و ستادی ها چگونه است/آخرین وضعیت اسکان در حج ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت ؛ مرتضی اسدزاده در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه مسکن حج تشریح کرد: سامانه جامع اسکان که توسط نیروهای توانمند داخلی طراحی شده ، از امسال (حج ۱۴۰۲) مورد بهره برداری قرار می گیرد و در حال حاضر فعالیت این سامانه آغاز شده است.
وی افزود: ابتدا با بهره گیری از این بستر فراهم شده موضوع فراخوان هتل های مکه مکرمه ومدینه منوره برای حج سال آینده انجام می گیرد که تاکنون حدود ۱۰۰ هتل در این زمینه مشارکت کرده و در فراخوان حضور یافته اند.
اسدزاده با بیان اینکه هتل ها دراین فراخوان ظرفیت، شرایط و نوع خدمات خود را پیشنهاد می نمایند،گفت: این فراخوان و بهره گیری ازسامانه اسکان موجب می شود تا در فرصت موجود تا عملیات اجاره هتل ها ، کارشناسان ما نسبت به بررسی های فنی و ظرفیت های موجود هتل ها پرداخته وقبل از اجاره هتل ها با اطلاعات کافی از وضعیت هتل های پیشنهاد شده هتل های مناسب تر را برای انجام مذاکرات دعوت نمایند.

**روند انتخاب و اجاره هتل ها چگونه خواهد بود؟

به گفته اسدزاده، در سالهای گذشته تیم اجرایی مسکن با تکیه بر اطلاعات قبلی اقدام به اجاره هتل می کرد و شرایط سختی را به لحاظ انتخاب براساس ظرفیت ها و پتانسیل موجود داشتیم اما امسال با توجه به آغاز فعالیت سامانه جامع اسکان، وضعیت انتخاب هتل ها متفاوت شده است و در ابتدا مالکین هتل ها با شرکت در فراخوان از وضعیت خدمات رسانی خود اطلاع رسانی می نمایند.
وی اضافه کرد: در حال حاضرفقط مرحله بررسی شرایط اسکان در هتل ها صورت می گیرد و فعلا قیمت گذاری انجام نمی شود . قیمت گذاری هتل ها پس از بازدید های میدانی توسط کارشناسان و درزمان مشخص شدن شرایط اعزام کشورها انجام می گیرد.
** در اجاره مسکن به دنبال رعایت شان حجاج هستیم
سرپرست اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص اینکه چه نوع هتل هایی برای زایران در حج سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد، گفت: شاخص هایی را در این زمینه مورد توجه قرار می دهیم که هم در شان زایر و هم به صرفه و صلاح ایشان باشد؛ یعنی ملاک ما صرفا ارزانی یا گرانی نیست و قطعا تنوع در سلایق و درجه بندی های مختلف را در نظر می گیریم.
به گفته اسدزاده، فرایند اجاره مسکن و استقرار زایران در هتل ها بسیار حایز اهمیت است زیرا باید هتل هایی در نظر گرفته شود که قابلیت های تعریف شده سازمان به لحاظ خدمات رسانی را داشته باشد.
وی افزود: به عنوان مثال برخی هتل های نزدیک حرم، اجازه طبخ یا توزیع غذای ایرانی را نمی دهند و خودشان غذا را سرو می کنند که هزینه های بسیار بالایی دارند و غذای آنها نیز با ذائقه مردم ما سازگاری ندارد.
اسدزاده بیان کرد: چنین هتل هایی که نزدیک حرم می باشد برخی قوانین دیگر از جمله : عدم امکان حضور زایران به صورت کاروانی و تاکید بر پذیرش انفرادی و همچنین عدم امکان حضور به صورت موسمی و جابجایی هر چند روز یکبار را دارند که برای زایران ایرانی نه تنها شایسته نیست بلکه هزینه های بسیار زیادی را در پی دارد؛ هتل های شمال حرم در مدینه منوره و هتل های اطراف حرم در مکه مکرمه نیزمشمول چنین شرایطی می شود.
**شاخص های انتخاب هتل ها در مکه و مدینه منوره
سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای خدمات رسانی مناسب به هموطنان، هتل هایی که در شان و منزلت آنها است،اجاره می کنیم گفت: ما برای خدمات هر چه بهتر به زایران و خدمات رسانی مناسب به لحاظ صرفه و صلاح، در مدینه منوره از هتل های موجود در منطقه مرکزی و در مکه مکرمه از هتل هایی که در حلقه دوم از منطقه اطراف حرم می باشد، استفاده می کنیم؛ بر همین اساس در مکه نزدیکترین هتل به حرم حدود دو کیلومتر فاصله دارد که البته سرویس های مجانی ایاب و ذهاب همانند سنوات قبل به صورت شبانه روزی پیش بینی می شود.
**چرا از ساختمان به هتل نقل مکان کردیم
وی درباره این پرسش که خدمات اسکان از چه زمانی به سمت اجاره هتل ها سوق پیدا کرده و آیا در دهه های گذشته نیز خدمات، به صورت هتلی بوده است یا خیر گفت: در دهه های گذشته اسکان زایران به صورت ساختمانی و غیرهتلی انجام می گرفت که در حقیقت از هزینه های مربوط به این بخش نیز می کاست اما اسکان حجاج در عربستان از اواخر دهه ۸۰ به صورت هتلی انجام گرفته است که علت آن نیز به دلیل وضع قوانین کشور میزبان در خصوص مسکن حجاج و لزوم اجاره هتل هایی که دارای مجوز اسکان می باشند و همچنین خدمت رسانی مطلوب رعایت شان و لحاظ سلیقه حجاج کشورمان است.
اسدزاده تشریح کرد: قوانین وضع شده در کشور میزبان اجازه اسکان کاروانهای حجاج در ساختمان های غیراستاندارد را نمی دهد و تاکید دارد که باید حجاج در هتل ها یا ساختمان های دارای مجوزاسکان داشته باشند؛ بنابراین ساختمان های قدیمی که سابقاً به عنوان محل اقامت حجاج مورد استفاده قرار می گرفت در حال حاضر مجوز و استاندارد لازم را در این زمینه ندارند.
وی افزود: بنابراین با توجه به قوانین وضع شده در کشور میزبان و سیاست ها و دستورالعمل های ابلاغ شده سازمان حج و زیارت برای ارایه خدمات مطلوب و متناسب با منزلت به زایران از هتل های مناسب و دارای مجوز استفاده می کنیم.

**ضرورت تهیه اسکان با استانداردها
اسدزاده با بیان اینکه تمامی اطلاعات خدمات اجرایی زایران پیش از صدور ویزا باید درسامانه ثبت اطلاعات حجاج(مسار الکترونیکی) در عربستان ثبت شودگفت:اسکان مطابق استاندارد و سایر خدمات اجرایی برای هر حاجی باید در سامانه ذکر شده ثبت شود تا ویزا و دیگر خدمات مربوطه ارایه شود.
اسدزاده با تاکید بر اینکه هتل های محل اسکان حجاج کشورمان باید از نظر اداره کل اسکان حج و عمره سازمان نیزاستانداردهای لازم را داشته باشد گفت: ما هتل ها را با توجه به شرایط و امکانات برای حجاج ایرانی به گروه های مختلف قیمتی تقسیم می کنیم؛
ضمن اینکه باید عزت، کرامت و امنیت حجاج نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: باوجود اینکه چند ماه تا ایام حج باقیمانده اما درحال حاضرنیزاقدامات مربوطه برای اجاره هتل ها آغاز شده است که درآینده ای نزدیک مذاکرات مربوط را آغاز خواهیم کرد تا خدمات مناسب در حوزه اسکان ارایه شود.
سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه با توجه به آسیب شناسی صورت گرفته، خدمات شایسته به حجاج مدنظر خواهد بود گفت: در موسم حج تمتع پیش رو چنانچه تا قبل از ثبت نام حجاج تمامی هتل ها اجاره شود ؛ هتل ها و چیدمان و گروههای قیمتی مشخص و اطلاع رسانی مناسب به زایرین انجام شود .
به گفته اسدزاده ، در حج ۱۴۰۲ برای نخستین باراطلاعات و مشخصات هتل ها پیش ازنام نویسی نهایی در اختیار زایران قرار می گیرد و این یکی از دلایل راه اندازی سامانه جامع اسکان می باشد.
وی درباره خدمات هتلی در مکه مکرمه نیز اظهار کرد: در اسکان شهر مکه باید دقت عمل صورت گیرد چراکه در هرنقطه از این شهر نمی توان هتل اجاره کرد بلکه باید هتل هایی مطابق شرایط خود را داشته باشیم؛ یعنی هتل هایی که به پارکینگ های حمل و نقل درون شهری جهت رفت و برگشت حرم نزدیک باشد و رفت و آمد زائران سخت نگردد.
مدیرکل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امنیت، آسایش و عزت زایران برای ما حایز اهمیت است، تصریح کرد: همه ساله به رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت هتل هایی که در گذشته، محل اسکان زایران بوده، دقت می شود و ارتقا خدمات مورد توجه است.
اسدزاده در خصوص اسکان زایران در عرفات و منا نیز توضیح داد: در عرفات ومنا محدوده جغرافیایی مشخصی برای کشورها تعیین می شود و ما نیز شرایط خیام و جانمایی مناسب را به صورت نرم افزاری بررسی می کنیم .
وی در خصوص دیگر مراحل پیش رو برای اجاره هتل های زایران گفت: درحال حاضر مرحله فراخوان را انجام داده ایم و بزودی پیگیری و بررسی های لازم برای تعیین شاخص های خدمات هتل ها و قیمت گذاری روی آنها از سوی کارشناسان زبده این بخش انجام می گیرد و تیمی از دست اندرکاران و ارزیاب های قیمت بعد از هماهنگی های لازم اعزام می شوند تا همه جوانب مربوط به هتل ها را بررسی کنند.
**اسکان و اجاره هتل ها سرآغاز دیگر برنامه ریزی های حج است
مدیرکل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نخستین اقدام و تصمیم گیری در موضوع حج تمتع در زمینه مسکن اتفاق می افتد گفت: یکی از نخستین اقدامات مربوط به ابلاغ سیاست های کلان حوزه اسکان از سوی رییس سازمان حج و زیارت می باشد و امسال نیزاین سیاست ها و خط مشی در رابطه با چگونگی و کیفیت ارایه خدمات همراه با عزت مندی و کرامت زایران ابلاغ شده است که این مهم قبل از فراخوان صورت گرفته است.
اسدزاده همچنین اعلام کرد: درصد بالایی از هزینه های حج تمتع مربوط به اسکان است که سعی می کنیم با بهترین برنامه ریزی خدمات مطلوب و در خور شان زایران را با هزینه مناسب دریافت کنیم.
وی با بیان اینکه برمبنای سیاست های ابلاغی رییس سازمان بدنبال خدمات مناسب در حوزه اسکان هستیم گفت: در فرصت باقیمانده تا حج تمتع ضمن بررسی گزارشات بازرسی و کارشناسی و آسیب شناسی حج گذشته ، برنامه ریزی دقیق و مطلوبی را برای حج آینده انجام می دهیم.
مدیرکل اسکان حج و عمره سازمان حج وزیارت درباره محل اسکان عوامل ستادی و بعثه مقام معظم رهبری درمکه و مدینه نیز توضیح داد: محل اسکان نیروهای ستادی با زایران در مکه مکرمه در یک سطح و حتی پایین تر است و در کنار زایران در یک هتل استقرار دارند و هیچ تفاوتی وجود ندارد و حتی مقر ستادی ها در طبقات پایین تر هتل نسبت به زایران قرار دارد؛ در سالهای گذشته از هتل های با درجه متوسط و پایین تر برای نیروهای ستادی استفاه کرده ایم.
وی افزود: محل اسکان در مدینه منوره هم طبق شاخص های کشور میزبان و قوانین در نظر گرفته شده در خارج از محدوده مرکزی قرار دارد و ما نیزدر سنوات گذشته برای محل استقرار اعضای ستاد و بعثه ازساختمان های غیرهتلی با کیفیت متوسط در این شهر استفاده کرده ایم.
**محل های اداری عوامل و نیروهای ستادی در کجا قرار دارد
اسدزاده درباره محل کار نیروهای ستادی در کشور عربستان و به ویژه مکه مکرمه گفت: اتاق های اداری سازمان حج وزیارت در طبقات پایینی و خدماتی قرار دارد و محل کار نیروها غالبا به صورت سالنی در یک سالن و کناریکدیگر مشغول به فعالیت می شوند که این اقدام نیزبه جهت کاهش هزینه ها در سالهای گذشته مورد توجه قرار گرفته است.
وی در خصوص مدت اقامت زایران در مدینه منوره و مکه مکرمه گفت: مدت اقامت در مدینه منوره درحج آتی حدود ۶ روز خواهد بود ودر مکه مکرمه نیز به صورت موسمی حضور می یابند و مدت اقامت بعد ازمشخص شدن شرایط و همچنین تاریخ پروازها اعلام می شود.
مدیر کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص نحوه اسکان درهتلها اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل های صادره از سوی کشور میزبان ،درزمان حج تمتع اتاق هتل ها براساس تخت اجاره داده می شودو به هر زایر حدود ۴ متر مربع تعلق می گیردکه حدود یک تخت می شود و کیفیت هتل ها نیز براساس قرار گرفتن هر کدام در گروه قیمتی خود با یکدیگر متفاوت است.
وی تصریح کرد: سقف ظرفیت اتاق ها نیز براساس برنامه ریزی ها اکثرا ۳ و ۴ تخته می باشد و متراژ تعیین شده هم براساس برنامه ریزی ها در نظر گرفته شده است.
مدیرکل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص اسکان مدیر و عوامل و روحانی نیز اظهار کرد: برای هر کاروان مدیر و عوامل کاروان در یک اتاق اسکان دارند و هر دو روحانی نیز در یک اتاق مستقر خواهند شد و هر ۳ پزشک نیز در یک اتاق مستقر می شوند.
اسدزاده در خصوص همایش ها و مراسم ها و اینکه آیا برای مراسم ها، سالن هایی را اجاره می کنند یا خیر؟ گفت: در اکثر هتلها نمازخانه بزرگ یا سالن های همایش با ظرفیت مناسب وجود دارد که مراسم ها و حتی جلسات در این هتل ها برگزار می شود و هیچ هزینه سرباری در این خصوص تحمیل نمی شود.
وی در خصوص عرفات و منا نیز توضیح داد: از سوی کشور میزبان در عرفات حدود یک متر و ۴۰ سانتی متر جای اسکان تعلق گرفته و در منا نیز کمتر از یک متر به هر زایر تعلق گرفته است که این محدودیت فضای اسکان برای همه زایران کشورهای اسلامی وجود دارد اما در هر صورت تلاش خود رابرای خدمات مناسب با همکاری شرکت مطوفین در این ایام انجام می دهیم.
اسدزاده در پایان اظهار کرد: سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود رابرای خدمات مطلوب و شایسته با هزینه مناسب انجام می دهد و امسال نیز با توجه به فرصت موجود سعی می کنیم خدمات مناسبی را ارایه دهیم.

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *