افزایش طول مدت اقامت زائرین حج سال بعد در مدینه منوره

34199_788به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، مهندس سعيد اوحدي، رييس سازمان حج وزيارت جمهوري اسلامي ايران، روز دوشنبه در ديدار كارگزاران حج با رهبر معظم انقلاب اسلامي گزارشي از فعاليت‌هاي حج ۹۲ ارائه كرد.
وي در خصوص سياست اصلي سازمان حج و زيارت در ارتباط با تامين رفاه و آسايش زائران گفت: در واقع بستر سازي لازم به منظور امكان بهره مندي هرچه بيشتر از فضاي سرشار از معنويت و برنامه‌هاي فرهنگي اين سفر مقدس است و امروز در محضر حضرتعالي با افتخار عرض مي‌كنيم كه توفيقات بدست آمده مرهون حاكم شدن فضاي زيباي صميميت، همدلي و يكپارچگي بين مجموعه بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيات در سايه هدايتهاي دلسوزانه نماينده محترم ولي فقيه در جهت حفظ عزت و كرامت زائر و تحقق انديشه‌هاي ارزشمند ولي امر مسلمين بوده است.

اوحدي تصريح كرد: تشكيل شش كارگروه تخصصي با رويكرد آسيب شناسي خدمات با تدبير پيوندزدن فعاليتهاي حج و عمره از تصميمات مهمي بود كه براي اولين بار در موسم حج اتخاذ مي‌شد. از جمله بركات اين اقدام مهم، تدوين برنامه‌هاي عمره و حج سال آينده بودكه براساس آن و با ثبت نام بموقع كاروانها ان شاالله فرصت حداقل ۵ ماهه اي براي اجراي برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگي زائرين حج سال بعد و مديران اجرايي فراهم خواهد شد.
وي تاكيد كرد: براساس جمعبندي كارگروه مسكن، شروع بموقع مذاكرات با طرفهاي سعودي و عقد قراردادهاي همزمان عمره وحج موجب شد تا ضمن ارتقاي سطح كيفي خدمات و اجاره امكانات مناسبتر براي سال بعد، حدود ۱۰ ميليون دلار فقط در قراردادهاي مسكن صرفه جويي داشته باشيم. ضمناً ۲۵ درصد از امكانات مسكن حج سالِ جاري هم بدليل ضعف كيفيت از گردونه خدمات حذف و طول مدت اقامت زائرين سال بعد در مدينه منوره را هم از ۷ روز به ۹ روز افزايش داديم تا انشاءالله موجبات رضايت بيشتر زائرين عزيز فراهم گردد.
رييس سازمان حج وزيارت گفت: بحمدالله با هماهنگي قبلي و حضور ميداني كارشناسانِ «تدوين سند تعالي حج» راهكارهاي اجرايي و كاربردي اين سندِ مهم در موسم حج امسال ارزيابي شد. اميدواريم با بهره گيري از جمعبندي كارگروههاي ياد شده با تدوين نهايي اين سند مهم، بزودي شاهد نتايج عملي و نقش مؤثر آن در انسجام اجزاي فعاليت‌هاي فرهنگي و اجرايي باشيم.
ميانگين ۱۱ دقيقه تاخير در پروازهاي رفت و برگشت
وي يادآور شد: طي مذاكرات با شركت‌هاي معتبر سعودي موفق به امضاي دو قرارداد مهم براي ساخت مجموعه‌هاي اقامتي با ملاحظات خاص زائرين ايراني شديم. براساس اين تفاهم نامه‌ها كه در حضور برادر بزرگوارم حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي قاضي عسگر و كنسولگري جمهوري اسلامي ايران در عربستان امضاء شد، طي يك برنامه سه ساله دو مجموعه اقامتي بزرگ با ظرفيت ۱۲ هزار نفر با سرمايه گذاري صد در صدي شركتهاي سعودي انشاءالله احداث خواهد شد.
اوحدي در ادامه به گزارش عملكرد ستادهاي اجرايي پرداخت و گفت: همانگونه كه استحضار داريد امسال ۲۰ درصد از سهميه حجاج تمامي كشورها كاهش پيدا كرد و لذا در مجموع ۶۴۰۰۰ نفر از هموطنانمان در قالب ۵۰۰ كاروان با ۱۸۲ پرواز به سرزمين وحي اعزام شدند.
وي با بيان اين كه ميانگين ۱۱ دقيقه تاخير در پروازهاي رفت و برگشت بعنوان كارنامه قابل قبولي ثبت شد، ادامه داد: پروازهاي مستقيم تمامي كاروانهاي مدينه قبل به مدينه منوره و برگشت كاروانهاي مدينه بعد از مدينه به ايران، نقش مؤثري در افزايش رضايت زائرين عزيز داشت.
ساختار جديد مجموعه محور و توزيعِ متمركزِ تداركات
رييس سازمان حج وزيارت افزود: هماهنگي عميقِ برمبناي اعتقاد، بين سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري و صميميت و همدلي موجود، باعث تسهيل در اجراي روان برنامه‌ها و استفاده مناسب از ظرفيتهاي هر دو حوزه شد. انجام بازديدهاي روزانه در معيت نماينده محترم ولي فقيه و صرف ناهار و شام با زائرين عزيز در محل اقامتشان فضاي زيبايي از محبت و يكپارچگي را ايجاد كرد. زائرين گرامي از اينكه با حضور خادمان خود در جمعشان، براحتي امكان طرح مسائل و پيشنهادات برايشان فراهم مي‌شد، احساس رضايت و اطمينان خاطر بيشتري مي‌كردند، ضمناً اين فرصت براي حوزه اجرايي نيز فراهم مي‌شد تا با تصميم گيري آني و حلِ مشكلات، اين اعتمادِ متقابل را تقويت كنند.

وي تصريح كرد: استقرار زائرين عزيز در قالب ساختار جديد مجموعه محور و توزيعِ متمركزِ تداركات، كه براي نخستين بار انجام مي‌شد، موجب حفظ كيفيت مناسب اقلامِ تداركاتي، صرفه جويي قابل ملاحظه و نهايتاً باعث رضايت زائرين از نحوه ارائه خدمات شد. البته تامين اقلام تداركاتي از داخل كشور همچنان در زمره اولويتهاي مورد نظر سازمان است كه در اين ارتباط حفظ حقوق زائر قطعاً مد نظر خواهد بود.
ايجاد ۱۱۸ مطب شبانه روزي در محل اسكان زائرين ايراني
مهندس اوحدي ادامه داد: طرح اعزام پزشك مجموعه و ايجاد ۱۱۸ مطب شبانه روزي در محل اسكان زائرين ايراني از جمله طرحهايي است كه با مطالعه بيشتر و رفع بعضاً نقطه ضعفهائي كه امسال با آن مواجه بوديم، مي‌تواند بصورت كاملتري در موسم حج سال آينده انشاءاله سازماندهي شود.
وي افزود: تشكيلِ جلساتِ مستمرِ هماهنگي با مسئولين سعودي اعم از وزير حج عربستان، معاونين ايشان و موسسه مطوفي حجاج ايراني موجب شد تا خدمات مناسبتري خصوصاً در زمان وقوف عرفات و در مقايسه با سالهاي گذشته ارائه شود. استفاده از امكانات روشنايي، برق و تجهيزات خنك كننده در چادرهاي هموطنان باعث شد تا زمينه بهره مندي مناسبتر از فضاي معنوي صحراي عرفات خصوصا در شب عرفه فراهم شود. ضمناً عمليات قرباني مربوط به۶۳۵۰۰ زائر تا ساعت ۲ بعدازظهر روز عيد قربان با رعايت مسائل شرعي بطور كامل انجام شد و زائرين عزيز توانستند از احرام خارج شوند.
استفاده از ۴۲۰ دستگاه اتوبوس در نقل ترددي حج امسال
اوحدي تاكيد كرد: سازماندهي مناسب در حوزه نقل ترددي با استفاده از ۴۲۰ دستگاه اتوبوس موجب شد تا زائرين به دور از هرگونه خستگي و يا اضطراب، در كمترين زمان ممكن از مكه مكرمه به عرفات و از عرفات به مشعر منتقل شوند. حضور پررنگ و با نشاط زائرين عزيز در مراسم دعاي عرفه، مراسم برائت و راز و نياز و عبادت نيمه شب آنها در صحراي مشعر، صحنه‌هاي زيبايي را آفريد كه مسلماً از ويژگيهاي ممتاز مراسم حج تمتع امسال بشمار مي‌آيد.
وي اظهار داشت: هماهنگي كامل حوزه بازرسي بعثه با ستادهاي اجرايي و پرهيز از موازي¬كاري موجب شد تا درصورت بروز هرگونه مشكل احتمالي، انصافاً همه عزيزان، دلسوزانه و با عزم جمعي نسبت به حلِ مشكل در كوتاهترين زمان ممكن تلاش كنند. نشاط كاري، روحيه همكاري، همدلي و مسئوليت پذيري ناشي از اين هماهنگي را نيز مي‌توانيم بعنوان يكي از ويژگيهاي متمايز و مبارك عمليات حج سال ۹۲ بشمار بياوريم.
رييس سازمان حج وزيارت گفت: از ويژگيها و زيبايي‌هاي ارزنده حجِ امسال، حضور پر رنگِ مسئولان اجرايي در معيتِ نماينده محترم ولي فقيه به منظور ديدار با جانبازان عزيز و خانواده‌هاي معظم شهداء بود. شركت در برنامه‌هاي ورزش صبحگاهي جانبازان، برگزاري مراسمِ استقبال و بدرقه و همزماني آن با هفته دفاع مقدس يادآور خاطرات و ارزشهاي ماندگار اين ولي نعمتان انقلاب بود. اختصاص برخي تسهيلات ضروري همچون اتوبوس‌هاي ويژه و امكانات اقامتي نسبتاً مناسب، در حفظ سلامت، آرامش و افزايش سطح رضايتمندي اين بزرگواران نقش موثري داشت.

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *