ثبت نام شدگان حج ۹۹ در اولویت تشرف به حج ۱۴۰۲/قیمت حج تمتع آتی هنوز مشخص نشده است/عمره مستلزم فراهم شدن حمایت کنسولی

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ دکتر اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در گفتگویی در خصوص فراخوان بروز رسانی اطلاعات ودیعه گذاران حج تمتع و جزییا ت آن اظهار کرد: تمام متقاضیانی که در سالهای ۸۶ و قبل از آن مبادرت به نام نویسی فیش حج تمتع کرده و در سالهای پس از آن اطلاعات شخصی شان شامل شماره تلفن، آدرس، شماره موبایل و …. تغییر کرده است می بایست برای بروز رسانی اطلاعات خود به سامانه رزرو مراجعه نمایند.
وی افزود: این دسته از متقاضیان فارغ از اینکه در حج تمتع ۱۴۰۲ آمادگی داشته باشند یا خیر،باید اطلاعات خود را در سامانه مذکور به آدرس Reserve.haj.ir ثبت نمایند.
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت بیان کرد: متقاضیان در این فراخوان اطلاعات شخصی،آدرس،شماره تلفن و راههای ارتباطی به منظور اطلاع رسانی هرچه بهتر را اعلام می کنند تا زین پس پل ارتباطی مشخصی با آنها وجود داشته باشد.
به گفته رضایی، متقاضیان دراین فراخوان پس از بروز رسانی اطلاعات خود یک کد رهگیری دریافت می نمایند که هر زمان نوبت اعزام آنها شود این کد رهگیری را ارایه خواهند کرد.
وی اشاره کرد: ارسال فراخوانها ، اطلاعیه های مربوط به حج،ارتباط دوسویه و تعیین سهمیه استانی در زمان اعزام ها ازجمله اهداف مهم این فراخوان بروز رسانی اطلاعات می باشد.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه علیرغم اطلاع رسانی مستمرکمتر از ۵۰ درصد از دارندگان فیش حج تمتع به سامانه رزرو مراجعه کرده اند گفت: بروز رسانی اطلاعات ودیعه گذاران، یکی از مهمترین ملاک های اطلاع رسانی و برنامه ریزی های سازمان محسوب می شود بنابراین متقاضیانی که تاکنون مبادرت به این کار نکرده اند، بدون درنظر گرفتن تاریخ اعزام ها و اولویت ها هرچه سریعتربه سامانه رزرو مراجعه نمایند.
رضایی درباره حج تمتع ۱۴۰۲ نیز اظهار کرد: برنامه ریزی برای حج تمتع آتی بعد از پایان عملیات حج تمتع ۱۴۰۱ آغاز شده است.
وی افزود: باوجود اینکه عملیات حج تمتع ۱۴۰۱ با رضایتمندی بسیار بالای زایران پایان یافت اما مهمترین اقدام ما بعد از موسم حج، راه اندازی کمیته های آسیب شناسی به منظور رفع نقاط ضعف و توجه به نقاط قوت بوده است؛ برای این منظور ۱۸ کارگروه آسیب شناسی تشکیل شد و بحث و بررسی کارشناسی در بخشهای مختلف اجرایی انجام گرفت.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین اشاره کرد: در حال حاضر نیز خوشبختانه مذاکرات اولیه با وزارت حج و عمره عربستان صورت گرفته و ان شاالله در آینده ای نزدیک تفاهمنامه فی مابین در خصوص حج تمتع ۱۴۰۲به امضا می رسد.
رضایی در رابطه با چالش های حج گذشته و همچنین دستاوردهای آن اظهار کرد: شرایط حج ۱۴۰۱ استثنایی بود چراکه از زمان قطعی شدن برگزاری مراسم از سوی کشور میزبان و تاریخ اعزامها، فرصت بسیار محدودی وجود داشت، ضمن آنکه با توجه به محدودیت سن اعزام شوندگان دغدغه هایی در این رابطه بود که خوشبختانه شرایط با لطف خدا و حمایت های دولت محترم و برنامه ریزی ها و تلاش شبانه روزی همه دست اندرکاران به خوبی پیش رفت و حجی عزتمندانه و با رضایت بالای زایران را داشتیم.
وی افزود: در حج تمتع ۱۴۰۱، افرادی که در سال ۹۹ نام نویسی نهایی کرده بودند اماموفق به اعزام نشدند را در اولویت قرار دادیم که البته از میان این افراد نیز افراد بالای ۶۵ سال و بعضا همراهان آنان بنابر شرط کشورمیزبان، اعزام نشدند.
رضایی درباره اینکه چه تعداد از ثبت نامی های سال ۹۹ باقی مانده اند و اعزام ها به چه صورت می باشد، گفت: با توجه به شرایط پیش رو محدودیت های کرونایی وجود نخواهد داشت و زایران کشور ما که سال گذشته با سهمیه ۴۵ درصدی مشرف شدند با سهمیه ۱۰۰درصدی به سرزمین وحی اعزام شوند.
وی افزود: حدود ۳۷ هزار نفر از ثبت نامی های حج ۹۹ هنوز باقی مانده اند که امسال در اولویت تشرف هستند و بدیهی است در صورت تخصیص سهمیه کامل ، در خصوص سایر مشمولین تشرف به حج ۱۴۰۲اطلاع رسانی خواهد شد.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره اخباری مبنی بر هزینه تمام نشده حج آینده گفت: بخشی از هزینه های حج شامل خدمات اسکان، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و برخی هزینه های عمومی در عربستان ارزی می باشد و برخی هزینه ها به ویژه بلیت هواپیما به صورت ریالی می باشد بنابراین عامل تعیین کننده برای هزینه تمام شده حج تعیین نرخ ارز خدمات حج است که هنوز مشخص نیست و فعلا نمی توانیم درباره نرخ حج ۱۴۰۲ اظهار نظر کنیم و این منوط به استخراج هزینه ها در هفته های آتی است.
رضایی بیان کرد: امیدواریم با تدبیر و برنامه ریزی در فرایندهای اجرایی حج تمتع ، میزان هزینه های ارزی برای هر زایر را کاهش دهیم.
وی به برخی اصلاح فرایندهای اجرایی اشاره کرد و افزود: بخش های مختلف فرایندهای اجرایی بازنگری شده است که البته یکی از این موضوعات بحث کاهش طول مدت اقامت است که به برخی موضوعات و محدودیت ها برمی گردد و در حال رایزنی هستیم تا باتوجه به برخی از دستورالعمل ها و شرایط کشور میزبان و وضعیت ناوگان هوایی، این مهم نیز بهبود یابد.
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره نحوه واگذاری فیش حج تمتع اظهار کرد: از سال ۱۳۸۶ ثبت‌نام حج تمتع متوقف شده است. با توجه به اینکه ثبت‌نام حج تمتع نداریم، برخی از دارندگان فیش حج تمتع که قبلا به این سفر معنوی مشرف شده بودند یا دیگر استطاعت جسمی یا مالی برای عزیمت ندارند، متقاضی واگذاری فیش خود هستند.
وی ادامه داد: از طرفی هم برخی از افراد با داشتن استطاعت مالی و جسمی به دنبال خرید فیش حج هستند که سازمان حج و زیارت با راه‌اندازی سامانه تشرف پل ارتباطی را بین واگذار کننده و متقاضی فیش حج ایجاد کردیم.
رضایی توضیح داد: در سامانهtasharof.haj.ir، دارنده فیش حج مشخصات خود را ثبت و یکی از دفاتر زیارتی را برای کار اداری انتخاب می‌کند. همچنین متقاضی خرید فیش حج هم درخواستش را ثبت کرده و می‌تواند لیستی از واگذارکنندگان را مشاهده کند و پس از تأیید مدارک دو طرف در دفتر زیارتی بررسی شده و صورت جلسه تنظیم می‌شود و پس از تنظیم صلح‌نامه و توافق طرفین ،دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی جدید واگذار می‌کند.
وی همچنین درباره هزینه خرید یا فروش فیش حج تمتع نیز خاطرنشان کرد: سازمان حج و زیارت به طور کلی درباره قیمت‌گذاری فیش حج ورودی نکرده‌ایم و فیش حج سندی در اختیار افراد است و این فیش براساس توافق طرفین خرید و فروش می‌شود. حتی ما حداقل و حداکثر قیمتی نیز برای فیش حج و اولویت‌ها سند افراد اعلام نمی‌کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت‌نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده‌گذاری به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می‌شود و باقی هزینه‌ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.
رضایی همچنین درباره عمره مفرده نیز اظهار کرد: درباره عمره مفرده همچنان آمادکی لازم برای برگزاری و اعزام زایران داریم و متقاضیان هم پیگر این موضوع هستند اما برگزاری عمره نیازمند حمایت کنسولی از زایران و عمره گزاران ایرانی است وآن هم مستلزم دایر شدن سفارت، یا سرکنسولگری یا حمایت های کنسولی ذکر شده است که اگر محقق شود آماده اعزام متقاضیان هستیم.

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *