هیچ زایر مشکوک به کووید ۱۹ نداشته ایم/ تلاش برای از سرگیری اعزام ها بعد از ماه صفر

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت،علی رضا رشیدیان یکشنبه شب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری از کربلای معلی اظهار کرد: بر اساس برآوردها تا کنون در مجموع بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شده اند و شش هزار نفر نیز به کشور بازگشتند و از فردا نیز روند بازگشت زائران شتاب بیشتری می‌گیرد.
وی با بیان اینکه ستاد اربعین با ۱۶ کمیته فعال که سازمان حج و زیارت نیز مسئولیت یکی از کمیته ها را دارد ، برنامه ریزی برای سفر اربعین را عهده دار است ، گفت : امسال به دلیل دیراعلام شدن سهمیه زائران ایرانی با مشکلاتی مواجه شدیم.
وی گفت: این تاخیر در اعلام پذیرش زائران ایرانی و برخی محدودیت ها همانند الزام به تزریق دو دز واکسن ، انجام سفر به صورت هوایی و عدم پذیرش زائراز مرزهای زمینی موجب بروز مشکلات و ناهماهنگی ها به ویژه برای ورود کامیون ها و تجهیزات موکب ها شد.
وی افزود : این عدم هماهنگی موجب کندی کار شد اما امروزتاحدی این مسائل مرتفع شده و کامیون های حامل تجهیزات موکب ها وارد شدند و ۱۲۵ موکب در شهرهای نجف،کربلا ومسیر بین دو شهر دایر و مشغول خدمت رسانی هستند.
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص بروز برخی نارضایتی ها در زمان روند پیش ثبت نام و اخذ تأییدیه واکسن متقاضیان سفر اربعین گفت: ناچار بودیم برای ثبت نام منتظر تایید کشورعراق باشیم و بر این مبنا برنامه ریزی شد وسهمیه اولیه برای اعزام را ۳۰ هزار زائر اعلام کردند.
وی افزود : بعد از حضور نخست وزیر عراق در ایران و موافقت وی، پذیرش ۳۰ هزار زائر دیگر تایید شد که کار پیش ثبت نام بر اساس سهمیه تعیین شده برای هر استان بر مبنای اعزام زائران در سال ۹۸ آغاز شد.
وی گفت: الزام به تزریق دو دوز واکسن به صورت سیستمی در سامانه سماح و عدم صدور تاییدیه از سوی برخی پایگاههای واکسیناسیون موجب شد عده ای از متقاضیان که دو دز واکسن را زده بودند با مشکلاتی مواجه شوند که بعد از بروز سانی سامانه وزارت بهداشت و تایید تزریق واکسن این مشکلات نیز مرتفع شد.
وی در خصوص بلیت های هوایی نیز با بیان اینکه یکی از الزامات عراق اعزام زائران به صورت هوایی بود ، افزود : در این میان عراقی ها درخواست مطرح شده برای بازگشت زائرین از مرز زمینی مهران را پذیرفتند.
رشیدیان افزود : برای اعزام ها به صورت هوایی ،سازمان هواپیمایی همکاری لازم را داشت و تلاش شد تا با قیمت مناسبی بلیت به زائران عرضه شود اما طی روزهای نخست بروز برخی تخلفات در حوزه نقل هوایی موجب سردرگمی و نارضایتی زائرین گردید که موضوع پیگیری و رسیدگی شد و بر اساس اعلام مسئولان دستگاههای متولی با قانون شکنان به طور قطع برخورد می شود.

دولت عراق همچنان بر موضع بسته بودن مرز زمینی تاکید دارد
وی در خصوص علت بسته بودن مرزهای زمینی هم توضیح داد: این موضوع از سوی کشورعراق مطرح شد و اعلام کرد اجازه تردد از مرزهای زمینی داده نمی شود و همچنان هم بر موضع بسته بودن این مرزها تاکید دارد و می گوید توافق ما برای بازگشت زائران آن هم فقط از مرز مهران است.
وی عنوان کرد : وقتی می توانیم بگوییم زائران ما به مرزها مراجعه کنند که بدانیم امکانات و زمینه برای ورود توام با عزت ، کرامت ، سلامت و امنیت فراهم است ، اما در وضعیت کنونی این شرایط مهیا نیست و از مردم می خواهیم به هیچ وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.
وی ادامه داد : از اینرو شاهدیم که این فشارها وازدحام ها برای بازشدن مرز بر خلاف توافق ، منجر به مجروح شدن ۳۶ نفر و فوت یک نفر و یا حرکت به سوی مرزهای غیر قانونی و رفتن روی مین و بروز حوادثی از این دست می شود از اینرو توصیه اکید می کنیم که مردم به سوی مرزهای زمینی نروند.
وی در خصوص بازگشایی موقت مرزها در روز گذشته و امروز هم گفت: برخی کامیون های موکب داران برای تردد به خاک عراق دچار مشکل شده بود و از سویی برخی دارندگان ویزا برای عزیمت به مرزهای زمینی مراجعه کرده بودند که مسوولان کشورمیزبان تعدادی از این افراد را پذیرش کرده و تردد کامیون ها را نیز تسهیل نمودند.
رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه هم اکنون مرزهای زمینی بسته است ، عنوان کرد : فقط مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران باز خواهد بود.
وی همچنین در خصوص زائرانی که از مرز مهران به کشورباز می گردند هم گفت: این زائران در طول مسیر برای عزیمت به مرز مهران به جای بهره گیری از وسایل نقلیه سواری وغیره فقط از اتوبوس ها استفاده کنند و به سلامت خود و رعایت توصیه های بهداشتی توجه نمایند.

فروش ۴۸ هزار بلیت هواییما به زائران بازگشتی عراق
رشیدیان عنوان کرد: سازمان هواپیمایی نیز اعلام کرده مقدمات لازم برای بازگشت زائران را فراهم آورده و تاکنون نزدیک به ۴۸ هزار بلیت برگشت فروخته شده است .
رشیدیان بیان کرد: در مرز مهران نیز امکانات لازم از سوی کمیته بهداشت، نقل و تغذیه فراهم می شود تا زائران بتوانند به سهولت به مقاصد و شهرهای خود بازگردند و طبق برنامه ر یزی های انجام شده مقرر شده برای عزیمت زائران به مرز مهران نیز از اتوبوسهای تولیت آستان مقدس حسینی بهره بگیریم ..
وی افزود: از فردا نیز نیروهای بهداشت و درمان و عده ای از راهنمایان زائر به مرز مهران عزیمت می کنند تا شرایط لازم برای زائران را فراهم آورند ضمن اینکه تست پی سی آر از مسافران بازگشتی در مبادی فرودگاهی و نیز مرز مهران انجام می‌شود تا سلامت زائران ما تامین شود.
رییس سازمان حج و زیارت توصیه کرد : زائران ،بهداشت را به طور جدی رعایت کنند حتی بعد از بازگشت به کشور نیز تا چند روز از دید و بازدید خودداری کرده و فاصله اجتماعی رعایت کنند .
وی در خصوص موضوع سلامت زائران در کربلا و نجف هم گفت : مراکز درمانی به صورت فعال و ۲۴ ساعته در خدمت زائران هستند .
وی در خصوص استقبال عراقی‌ها ازحضور زائران ایرانی گفت: این استقبال بی نظیر است آن هم از سوی مردمی که تمام هستی خود را در طبق اخلاص می گذارند.
وی تصریح کرد : راهپیمایی اربعین معرف اسلام ناب محمدی(ص)، وحدت و از خودگذشتگی و عشق است و امروز بیش ازهر زمان نیازمند این ارزش های انسانی و الهی هستیم و زیارت اربعین اثرات بسیاری در حوزه فردی و اجتماعی دارد.
رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر ظرفیتهای گسترده زیارت بویژه مراسم اربعین حسینی و آثار ماندگار آن در حوزه های فردی ، اجتماعی و تقویت اخلاق و معنویت در جامعه افزود: وقتی فردی در کنار ائمه اطهار (ع) قرار می گیرد در این حضور قلب ، اخلاص می یابد و شاهد تقویت بنیان های فکری ،فرهنگی و معنوی زائر هستیم که در بازگشت به شهر و محله و روستای خود نورانیتی را منتقل می کند که بر سایر افراد هم ساری و جاری می شود.
وی با اشاره به گسترش واکسیناسیون در ایران و عراق ابراز امیدواری کرد که سفر کاروان های زیارتی بعد از ماه صفر از سرگرفته شود و حضور در اربعین مقدمه‌ای برای سفرهای زیارتی باشد.
رشیدیان تصریح کرد : یکی از اهدافم از این سفرپیگیری برای نهایی شدن تفاهم با مسوولان ذیربط عراق برای از سرگیری اعزام ها به عتبات عالیات است.

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *