مصاحبه مديريت استان با جرايد استاني:هشدار به زائرين بيت ا…

متن مصاحبه مديريت حج و زيارت استان با جرايد استاني

مدير محترم روزنامه

با سلام
  احتراماً؛ همانطور که استحضارداريد تخريب اطراف مسجدالحرام و مسجدالنبي(ص) باهدف افزايش فضاجهت طواف، زيارت و نماز باعث گرديده زائرين درطواف با مشکل مواجه شوند وراههاي دسترسي به حرمين شريفين بسيار طولاني وصعب العبور شود وبرابر اطلاع واصله اين روند تا ايام ذي الحجه ومراسم حج تمتع نيز ادامه دارد و يقيناً با کثرت جمعيت در ايام حج احتمال افزايش فشار به زائرين نيز شدت خواهد يافت .

لذا اطلاع رساني به متقاضيان انجام حج تمتع يک ضرورت است و لازم است در راستاي وظايف و مشاهدات، نکات زير را به اطلاع عزيزاني که در کاروانها نام نويسي نموده اندو بزودي جهت اعمال حج تمتع عازم عربستان سعودي مي باشند برسد. 

  تصميم پيرامون سفر رابه عهده خود اين عزيزان مي گذاريم .
1- بعلت تخريب فضاي بيروني مسجد النبي و مسجد الحرام راههاي دسترسي به حرم با استفاده ازمسير هاي فرعي که ايجاد شده بسيار سخت ودورمي باشد .
2- کارشبانه روزي ساخت و ساز باعث آلودگي صوتي و نامناسب بودن هواي اطراف حرم ها در اثر گردو غبار گرديده .
3- طواف به کندي و احتمالاً نوبتي انجام مي گيرد ودر پيچ رکن  حجرالاسود و مقابل حجراسماعيل به علت محدوديت فضاي طواف حرکت به سختي و با کندي انجام مي شود.
4- به افرادي که داراي تنگي نفس ، ناراحتي قلب وعروق ، کمردرد و پادرد و… مي باشند هشدار داده  مي شود علاوه بر خطرات جسمي ، در سال جاري حظي ازاعمال به علت ازدحام  بيش از حد نخواهند برد.

5- نماز خواندن پشت مقام ابراهيم به علت اينکه يکي از فضاهاي اصلي تخريب مي باشد به سختي وگاهاً  غير ممکن است.
 6- ورود به سعي  صفا و مروه و خروج از مسعي مستلزم طي کردن مسيري طولاني است که براي افراد ناتوان مشکل ساز خواهد بود.
7- خراب شدن پارکينگ هاي اطراف حرم باعث گرديده شلوغي و ازدحام در اثر عدم برابري زائرين مراجعه کننده با مکانهاي در نظر گرفته شده بيش از حد تصور باشد و در نهايت اذيت و آزار افراد ناتوان جسمي و مسن را به همراه داشته باشد.
8- در صورت عدم رعايت و به کار نگرفتن توصيه هاي پزشکي ، خستگي ناشي ازطولاني شدن اعمال دربدو ورودبه مکه مکرمه(عمره تمتع)ممکن است براعمال اصلي حج تمتع نيز  تأثير گذار باشد .
در خاتمه اشاره مي شود آنچه بيان شد از باب اطلاع رساني و جلوگيري از گلايه هاي بعدي است  والا همه اقدامات به منظور انجام اعمال حج تمتع فراهم است و سازمان حج وزيارت و عوامل کاروانهاي حج تمامي سعي خود را به کار خواهند گرفت که حجي آرام با حداقل مشکل براي شما فراهم گردد .                                       
تصاوير مربوط به تخريب  که شاهد مطالب فوق خواهد بود  تقديم حضور است.

                                                                     مسعود مجردي
                                                          مدير حج وزيارت خراسان رضوي

 

 

 

درباره دکترحسین پور

مدرک تحصیلی :دکتری
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *