درباره کاروان
مشهدمقدس: شرکت خدمات زیارتی عاشقان وصال نور IMG_4674 کاروان حج تمتع19014 مدیرکاروان:حسین حسین پور مدرک :دکتری
پست الکترونیک : drhoseinpoor@yahoo.com سامانه ارسال پیامک : 30007073019014
آمار سایت
قابل توجه زائرین محترم حج:
به اطلاع زائرین محترم حج تمتع می رساند: نوبت چرخشی این کاروان ، برای اعزام زائرین حج تمتع ، در سالهای زوج ( هجری شمسی) می باشد که با نظر سازمان محترم حج وزیارت تایید واعلام می گردد.
آرشیو

Archive for خرداد, ۱۳۹۷

ارتقای کیفیت مچ بندهای الکترونیکی حجاج در حج ۹۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: مچ بندهای الکترونیکی در حج سال ۹۶ برای حجاج مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه خوبی هم از این امر به دست آمد.
وی در ادامه تصریح کرد: مچ بندهای الکترونیکی برای حجاج دارای دو بخش فیزیکی که در طول سفر حج همراه زائر است و همچنین بخش دیگر بخش نرم افزاری مچ بندهای الکترونیکی بوده که در واقع حاوی اطلاعات مورد نیاز هر یک از زائران است.
رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: بخش نرم افزاری مچ بندهای الکترونیکی می‌توانست در حوزه‌های مختلفی چون امداد و راهنمایی حجاج در مواقع مورد نیاز برای زائران کارایی داشته باشد.
محمدی در ادامه تاکید کرد: تولید و طراحی مچ بندهای الکترونیکی برای حجاج سال گذشته توسط یکی از شرکت‌های داخلی انجام شد و هر دو بخش نرم افزاری و فیزیکی مچ بندهای فوق ماحصل تلاش تولیدکنندگان داخلی بود که به صورت تخصصی در این امر کار می‌کردند.
وی یادآور شد: برای مراسم حج سال جاری نیز از مچ بندهای الکترونیکی برای حجاج استفاده خواهیم کرد و در حال حاضر تولیدکنندگان آن در خصوص ارتقای نرم افزاری این مچ بندها برای ارائه خدمات مطلوب تر به زائران تلاش می‌کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه گفت: با استفاده حجاج در سال گذشته از مچ بندهای الکترونیکی حجم گسترده ای از کاری که قرار بود به صورت فیزیکی انجام شود، به صورت الکترونیکی و با صرف زمان و هزینه کمتری انجام شد و سرعت ارائه خدمات مورد نیاز به زائران نیز تا اندازه قابل توجهی افزایش پیدا کرد.
محمدی یادآور شد: زائران در حج سال گذشته که نرم افزار را بر روی گوشی خود داشتند، به راحتی می‌توانستند حجاجی که گمشده بودند و یا نیاز به راهنمایی داشتند را راهنمایی کنند و این موضوع از مزایای استفاده از مچ بندهای الکترونیکی بود.
وی در ادامه اضافه کرد: هزینه نهایی مچ بندهای الکترونیکی برای حجاج سال گذشته، ۸ هزار تومان تمام شد و در سال جاری این هزینه برای زائران با کاهش ۳ هزار تومانی، ۵ هزار تومان تمام خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در حال حاضر کارشناسان سازمان حج و زیارت در حال انجام کار کارشناسی بر روی نرم افزار طراحی شده برای مچ بندهای الکترونیکی، در جهت ارتقای کیفیت آن هستند.
محمدی در پایان یادآور شد: مچ بندهای الکترونیکی برای حجاجی که نیازمند راهنمایی هستند، نقش یک راهنما را ایفا می‌کند.

امنیت حجاج اولویت ماست/ تمهیدات برای برگزاری مراسم منا و رمی جمرات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت در گفتگو با برنامه من طهران شبکه العالم پیرامون مذاکرات با وزارت حج و زیارت عربستان گفت: در مذاکراتی که با مسئولین حج عربستان داشتیم به توافقاتی برای ایجاد بستر لازم برای حضور حجاج ایران رسیدیم، همین طور که در سال گذشته هم اقداماتی شد و اطمینان حاصل کردیم که خدمات مناسبی به حجاج ایرانی ارائه خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت از شروع برنامه ها و تدارکات این سازمان برای موسم حج خبر داد و تاکید کرد: اولین گام بحث تامین مسکن و هتل برای حجاج بود که گروه های کارشناس مسکن ما تقریبا از حدود چهار ماه گذشته مستمراً در عربستان حضور دارند و متقاعب آن گروه های تغذیه و تدارکات و مسئولین بخش حمل و نقل و همچنین حوزه پزشکی هم به عربستان رفت و آمد دارند و زمینه را برای حضور حجاج ایرانی فراهم کردند.
وی پیرامون آخرین آمار حضور زائران ایرانی در مراسم حج اظهار داشت: حدود هشتاد پنج هزار و دویست نفر از حجاج ایرانی امسال به مراسم حج مشرف می شوند. تا امروز بر اساس همکاری که بین سازمان حج جمهوری اسلامی ایران و وزارت حج عربستان بوده همه کارها یه خوبی پیش رفته که امیدواریم این همکاری در سطح بهتر و گسترده تر همچنان ادامه داشته باشد تا ما در موسم حج سال جاری هم شاهد خدمات خوبی به حجاج عزیز باشیم .
محمدی تصریح کرد: همن طور که می دانید عدد حجاج هر کشور بر اساس مصوبه سازمان همکاری های اسلامی یک هزارم جمعیت است؛ بنابراین اگر نسبت به جمعیت ایران بررسی کنیم می توانیم بگوییم عدد خوبی است و حتی مقداری هم مناسب تر از تعداد جمعیت است؛ البته ما سعی کردیم امسال سهمیه اضافه بگیریم آن هم به دلیل اینکه دو سال پیش در حج حضور نداشتیم ، ولی چون شرایط اسکان مدینه مناسب نیست عربستان با افزایش سهمیه هیچ کشوری موافقت نکرد.
رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دغدغه های اصلی مردم و مسئولین نظام بحث امنیت حجاج است سال گذشته هم ما روی این موضوع بسیار تاکید داشتیم با توجه به این که نگرانی ها برای مردم هم بیشتر بود در متن توافقنامه مسئولیت ایجاد امنیت لازم، حفظ عزت و کرامت حجاج را مسئولین حج عربستان کاملا پذیرفتند و متعهد شدند که این شرایط را فراهم کنند همانطورکه در سال گذشته هم این اتفاق افتاد و شرایط بسیار خوبی برای حجاج ما فراهم بود و ما همان شرایط را برای امسال هم پیش بردیم.
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به مچبند های حجاج خاطرنشان کرد: وزارت حج عربستان بر اساس اطلاعاتی که از زائرین دارند یک مچبند کاغذی به زائران همه کشورها می دهد که بر روی آن شماره ویزا و مشخصاتی که روی کارت شناسایی هست درج شده است.
وی در خصوص نحوه انتقال حجاج به عربستان اظهار داشت: انتقال حجاج ایران به عربستان توسط دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از ایران و هواپیمایی عربستان از عربستان انجام می شود، این فرایند به صورتی مساوی است انجام می شود یعنی حدود ۴۳ هزار نفر توسط هواپیمایی عربستان و ۴۳ هزار نفر توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران منتقل می شوند و برنامه ریزی های آن انجام شده و قرارداد با هر دو شرکت هواپیمایی هم منعقد شده است.
وی تصریح کرد: بیست و هفتم تیر پروازها به مدینه اول آعاز می شود و تا نوزدهم مردادماه ادامه دارد، پروازهای مدینه دوم هم که مستقیما به جده می رود از هشتم مرداد ماه شروع می شود و تا بیست و چهارم مرداد ماه پایان می یابد.
محمدی در ادامه با اشاره به قطع روابط میان دو کشور ایران و عربستان سعودی گفت که در حوزه ی حج تعامل خوبی بوده است همکاری خوبی با وزارت حج عربستان و مسئولین حج عربستان داشتیم و برنامه ریزی های امسال هم به خوبی دارد پیش می رود .پ
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص نحوه تامین امنیت حجاج اظهار داشت: یکی از دغدغه های ما موضوع امنیت بود که شامل مسائل آمد و شد زائرین می شد که در سلامت انجام شود؛ با هماهنگی که با مسئولین حج عربستان صورت گرفت بخصوص در حوزه ی منا و رمی جمرات همانطور که در سال گذشته یک برنامه ریزی بسیار دقیقی انجام شد این برنامه در سال جاری هم پیاده خواهد شد که طبق آن همه کاروان های ما از یک مسیر کاملا مشخص که مختص زائران ایرانی است و در زمانبندی دقیق هر نیم ساعت یک تعداد کاروان هایی مشخص شده در مراسم شرکت می کنند.
محمدی با اشاره به تخریب هتل ها و کمبود محل اسکان برای حجاج گفت: بخش عمده ای از هتل های موجود منطقه مرکزی مدینه که سهم اصلی اسکان حجاج را ایفا می کردند تخریب شدند، شرق منطقه مرکزی تقریبا تخریب شد جنوب ۷۰ درصد و غرب نزدیک به ۵۰ درصد تخریب شد و بنا شد جایی در ۳ کیلومتری مسجدالنبی محلی که برای اسکان حجاج اختصاص یابد که با توجه به تکمیل نشدن این مکان و تخریب صورت گرفته باعث شده است که اسکان کافی برای زائرین محیا نباشد به همین دلیل بسیاری از کشورها مجبور شدند طول اقامت را کوتاه کنند ما هم با تمام تلاش ها توانستیم ۶ روز اقامت را برای حجاج در مدینه فراهم کنیم؛ این موضوع به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد.
وی تصریح کرد: در تمامی مذاکرات که با مسئولین عربستانی داشتیم موضوع منا و دیه شهدا مطرح شده است و آنها همیشه این موضوع را به زمانی که نتیجه بررسی کمیته ایجاد شده برای این موضوع در عربستان موکول کردند و موضوع دیگر مسئله مسجد الحرام بود که در همان روزهای ابتدایی اعلام کردند که مبلغ خاصی پرداخت می کنند، نهایتا نتیجه بر این شد که تصمیم بر این شد که دفتر جمهوری اسلامی در سازمان ملل این موضوع را از دفتر عربستان در این سازمان پیگیری کند.
محمدی در ادامه اظهار داشت: از زمانی که توافق نامه ما با عربستان برای حج امسال امضا شد گروه های اجرایی ما به عربستان رفتند، هرگاه تقاضای ویزا برای کارشناسان و هیئت های کارشناسی مان در حوزه های مختلف مسکن، تغزیه، تدارکات و … کردیم به آنها داده شده است و بنابراین هیچ محدودیتی برای حضور ادرای ما در عربستان ندارد، اما مقررات عربستان می گوید دفتر امور حج هر کشوری از ابتدای شوال تا پایان ماه محرم هرسال می تواند فعالیت رسمی داشته باشد.
وی در خصوص حج عمره اظهار داشت: موضوع عمره کمی متفاوت با موضوع حج است؛ شما می دانید روابط ایران و عربستان قطع است، حج عمره یک سری سازوکار ویژه ای می خواهد زمانی که بناست یک جمعیت قابل توجهی برای نمونه در آخرین سالی که حج عمره داشتیم چیزی حدود ۷۰۰ هزار نفر به عمره مشرف شدند و این سیر صعودی داشت؛ طبیعتا این جمعیت گسترده در یک کشور نیاز به یک سری حمایت های حقوقی دارد که ما حمایت حقوقی را می گوییم توسط کنسولگری هر کشوری فراهم می شود با توجه به قطع روابط و عدم فعالیت کنسولگری و سفارت ایران در عربستان این جمعیت قابل توجه بخواهد آنجا حضور داشته باشد نیازمند این شرایط فراهم شود.
محمدی تصریح کرد: اگر این شرایط فراهم نشود خیلی منطقی نیست این جمعیت در آنجا حضور داشته باشند، ما بیشتر می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این سفر به خوبی می تواند برگزار می شود، اما هنوز به این اطمینان نرسدیم

اعزام ۷۹ کاروان از خراسان رضوی به حج تمتع

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، جوادشاد درگفتگو با خبرنگار فارس در مشهد، با اشاره به اینکه امسال ۷۹ کاروان زیارتی با ظرفیت ۱۰ هزار و ۹۱۵ نفر زائر از خراسان رضوی به حج تمتع اعزام خواهند شد، اظهار کرد: درحال حاضر کاروان‌های اعزامی ما در قالب گروه‌های ۱۶۰ نفره، ۱۲۵نفره، ۱۱۵نفره و ۸۵نفره هستند.

وی با بیان اینکه ۳۵ کاروان به صورت مدینه قبل و ۴۴ کاروان مدینه بعد اعزام خواهند شد، افزود: از مجموع ۷۹ کاروان اعزامی به حج تمتع امسال، تعداد ۳۵ کاروان از برادران اهل سنت استان هستند که باظرفیت هزار و ۱۰ نفر به زیارت حرمین شریفین نایل خواهند شد.

مدیر کل حج و زیارت خراسان رضوی ادامه داد: ۴۲کاروان با ظرفیت ۵ هزار و ۸۸۵ زائر از مشهد و ۳۷ کاروان هم از دیگر شهرستان‌های استان باظرفیت ۵ هزار و ۳۰ زائر به حج تمتع خواهند رفت.

شاد با بیان اینکه قیمت کاروان‌های حج از ۱۴ میلیون و ۲۲۳ هزار تومان تا ۱۸ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان بوده‌است، افزود: درسال جاری فقط دارندگان اسناد حج تا پایان دی سال ۸۵ امکان اعزام دارند و در حال حاضر نیز معاینات پزشکی زائران انجام گرفته و کلاس‌های آموزشی درحال برگزاری است.

مدیر کل حج و زیارت خراسان رضوی افزود: در راستای برنامه‌های آموزشی زائران، همانند سال‌های گذشته برنامه معرفتی سلسله اسرارحج، امسال نیز در میدان شهدای مشهد از شب بیست و چهارم ماه مبارک رمضان، ازساعت ۱۹ الی ۲۲:۳۰ به مدت پنج شب برای زائران اعزامی برگزار می‌شود.

حجاج ایرانی با ۵۸۳ کاروان راهی سرزمین وحی می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ، حمید محمدی در گفت و گوی خبری در قزوین در این باره افزود: نیمی از این کاروان ها مدینه قبل و نیمی مدینه بعد هستند.
رییس سازمان حج و زیارت یادآور شد: وزارت حج عربستان براساس تصمیم سازمان همکاری اسلامی سهمیه کشورها در حج را یک هزارم جمعیت آنها اعلام کرده است، با این وجود با رایزنی های صورت گرفته سهمیه کشورمان ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر تعیین شده است که البته بخشی از این رقم ویژه دست اندرکاران حج می باشد.
وی به زمان اعزام کاروان ها اشاره کرد و گفت: سفر کاروان های مدینه قبل از ۲۷ تیرماه امسال آغاز و تا ۱۹ مرداد ادامه دارد و سفر کاروان های مدینه بعد نیز از هشتم مرداد آغاز و تا بیست وچهارم این ماه ادامه پیدا می کند.
رییس سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به تخریب هتل های اطراف مسجد الحرام در راستای اجرای طرح توسعه حرم حضرت رسول (ص)، اسکان زائران در مدینه امسال با محدودیت هایی روبرو می باشد و به همین جهت امسال طول اقامت زائران در این شهر حداکثر ۶ روز است.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی ویژه حجاج،گفت: این دوره ها در قالب ۱۰ تا ۱۲ جلسه با حضور مدیران و روحانیون کاروان ها برگزار می شود و حاضران در آنها با مسایل اجرایی و معنوی سفر حج از جمله امور حمل و نقل،اسکان، مسایل پزشکی، نحوه انجام مناسک و قوانین و مقررات کشور عربستان آشنا می شوند.
وی با بیان اینکه همه برنامه ریزی ها و تمهیدات لازم برای اینکه حجاج ایرانی با آرامش و عزتمندی به این سفر معنوی مشرف شوند، انجام شده است ،اظهار داشت: صدور ویزای حجاج ایرانی از نیمه دوم خرداد ماه آغاز می شود و فرایند آن همچون سال قبل به شکل الکترونیکی است.
وی یادآور شد: براساس توافق های انجام شده نیمی از پروازهای حجاج کشورمان توسط ایرلاین سعودی و نیمی نیز توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام خواهد شد.
آقای محمدی در خصوص تعداد افراد در نوبت برای حج تمتع گفت: یک میلیون و ۳۵۰ هزار هموطن ایرانی در انتظار انجام این سفر معنوی هستند که اگر برای هر سال ۱۰۰ هزار سهمیه در نظر بگیریم بیش از ۱۳ سال برای انجام سفر همه آنها فرصت نیاز است.
وی اظهار کرد: البته مقامات کشورمان و سازمان حج و زیارت برای افزایش سهمیه زائران ایرانی رایزنی های خود را همچنان دنبال خواهد کرد.
وی در ادامه از اجرای طرح رقابتی سفر عتبات در استان ها خبر داد و گفت: به منظور سهولت برای انجام سفر به شهرهای زیارتی عراق از ابتدای امسال زمینه ای در استان های کشور فراهم شده است تا کارگزاران و نمایندگان ما با توجه به شرایط متقاضیان هر استان و منطبق بر خواست آنها در زمینه مدت سفر، نوع تغذیه و شرایط اسکان سفرهای عتبات را برنامه ریزی کنند.
گفتنی است رییس سازمان حج و زیارت روز سه شنبه در سفر به قزوین در همایش توجیهی کارگزاران و دست اندرکاران حج استان های قزوین،البرز و زنجان سخنرانی کرد.

صدور ویزای الکترونیکی حج تمتع بعد از اواخر خرداد ماه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ حمید محمدی درباره احتمال افزایش سهمیه حجاج اظهار کرد: با توجه به قول‌های ضمنی عربستان، تلاش زیادی کردیم که سهمیه بیشتری را از عربستان دریافت کنیم، اما محدودیت اسکان در شهر مدینه، باعث شده عربستان امسال به هیچ کشوری این سهمیه اضافی را ندهد.

ویزای حج الکترونیکی صادر می‌شود

وی همچنین درباره تمهیدات صورت گرفته برای صدور ویزای حج، گفت: ویزای حج امسال نیز الکترونیکی صادر می‌شود که مقدمات آن فراهم شده و درحال ثبت اطلاعات زائران هستیم تا پس از تایید، ویزاها چاپ شود؛ صدور ویزای حج از اواخر خرداد آغاز می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره اقدامات صورت گرفته برای تامین ارز حج افزود: تامین ارز برای تهیه خدمات مورد نیاز زائران در عربستان حائز اهمیت است که با همکاری بانک مرکزی در اسفندماه سال گذشته با تخصیص ارز به نرخ حدودی ۳۹۰۰ تومان، ارز تامین شده اما همچنان در تلاش هستیم تا به عربستان منتقل شود.

محمدی در ادامه به وضعیت اسکان زائران در شهر مدینه و تخریب هتل‌های اطراف مسجدالنبی (ص) افزود: در مکه وضعیت هتل ها مناسب است، مشکلی برای اسکان وجود ندارد، اما در مدینه، از چهار سال پیش طرح توسعه مسجدالنبی (ص) شروع شد و با تخریب هتل های منطقه مرکزی، مدینه با کمبود جدی هتل مواجه شد که البته این مشکل همه کشورها را درگیر کرده و مدت زمان اقامت زائران را به حداقل رسانده است. در گذشته زائران ۱۰ تا ۱۵ روز در مدینه اقامت داشتند، اما اکنون نهایت زمانی که درنظر گرفته شده شش روز است.وی تصریح کرد: اگر حجاج قرار باشد اقامت بیشتری در مدینه داشته باشند، دست‌کم باید به میزان ۵۰ درصد هتل‌های مکه در شهر مدینه ساخته شود در غیر این صورت زائران فشار زیادی را متحمل می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین به موضوع اقامت در سرزمین‌های منا و عرفات اشاره کرد و افزود: چادرهای منا و عرفات گنجایش این تعداد زائر را ندارد و حجاج باید کمبود و تنگی جا در عرفات و منا را تحمل کنند.

وی درباره سفر اخیرش به عربستان گفت: در زمان برقراری روابط، این ترددها برای برنامه‌ریزی و تسهیل خدمات در حج که عملیاتی سنگین به شمار می‌آید، مستمر انجام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: از جمله کارهایی که در این ترددها به سرانجام رسید، پروژه آشپزخانه مرکزی مکه بود پس از ۱۵ سال در زمان توقف حج از بین رفت و فقدان آن در سال گذشته مشکلاتی را بوجود آورد، هرچند که فشار و آسیب آن به زائر تحمیل نشد. اکنون این مشکل برطرف شده و آشپزخانه‌ دیگری با ظرفیت پخت ۸۰ هزار پرس غذا در روز با سرمایه‌گذاری عربستانی‌ها و مطابق استاندارد و نیاز ما، برای حج امسال در حال آماده شدن است.

محمدی سپس به وضعیت اعزام‌ها به عراق که گاه چالش‌آفرین می‌شود، اشاره کرد و افزود: قانون سازمان حج و زیارت را متولی اعزام زائر به عتبات عالیات عراق دانسته است، اما برخی خلاءهای قانونی سبب می شود افراد مختلفی به طور غیرمجاز وارد این حوزه شوند. درحالی‌که قانون صراحتا مشخص کرده آن‌هایی که قصد دارند در مقاصد زیارتی خارج از کشور فعالیت کنند باید از سازمان حج و زیارت مجوز دریافت کنند. ۲۵۰۰ دفتر زیارتی در سراسر کشور این مجوز را گرفته‌اند که از ذی‌صلاح‌ترین و با تجربه‌ترین افراد در این امر استفاده می‌کنند و افرادی که این مجوز را ندارند و خارج شرایط تعیین شده فعالیت می‌کنند، غیرمجاز شمرده می‌شوند.

وی هچنین درباره‌ هجمه‌ای که برای فعالیت و حضور انحصاری سازمان حج و زیارت در عراق وارد شده است، گفت: روشی که از چند سال قبل بکار گرفته شده بود، این تصور را ایجاد کرده که سازمان حج و زیارت در اعزام زایر به عتبات از طریق شمسا انحصار ایجاد کرده است. این شیوه حدود ده سال پیش مناسب بوده، ولی این روش امروزه اصلا پاسخگوی نیاز جامعه زایرین نیست. در این حوزه رقابتی، صرفا خدمات بهتر و ارزان‌تر به زائران حرف اصلی را می زند. بر همین اساس سازمان حج زمینه را برای ورود شرکت‌های مرکزی زیارتی استان ها را برای اعزام زایرین فراهم کرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره وضعیت دفاتری که از سازمان حج مجوز دارند، اما به شمسا و شرکت‌های کارگزاری در استان‌ها نپیوسته‌اند و فعالیت‌شان گاهی غیرمجاز تلقی می‌شود، توضیح داد: اتفاقا یکی از معضلات همین است، به همین دلیل الزام شد تا پایان خردادماه این کارگزاران عضو آن شرکت‌های مرکزی شوند، وگرنه به روش دیگری اقدام می‌شود. برای نمونه استان فارس ۱۴۰ دفتر زیارتی دارد که ۷۰ کارگزار در آن شرکت مرکزی عضو نشده بودند که با اصلاح ساختاری این مشکل برطرف شد.

محمدی تاکید کرد: رمز موفقیت این شرکت‌ها، ارائه خدمات کیفی با قیمت ارزان است. هدف این است که وضعیت کاروان‌ها و اعزام‌ها در عراق بهبود یابد و نرخ‌ها رقابتی و ارزان شود، چرا که غیرمجازها در حق مردم زیاد اجحاف می‌کنند، درحالی‌که مردم از این موضوع اطلاع ندارند.

دغدغه‌ها و محدودیت‌های حج به زایران اطلاع رسانی شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت؛ حمید محمدی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشست کاربردی یک‌روزه مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت درباره برنامه‌های انجام شده در حوزه حج تمتع ۹۷ و عتبات عالیات توضیحاتی را ارائه کرد.وی با اشاره به اعزام زائران حج تمتع ۹۷ گفت: اعزام‌ها به کشور عربستان از تاریخ بیست و هفتم تیرماه آغاز خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تاکید بر بهره‌گیری از پیام‌رسان‌های بومی در ارتباط با زائران، عوامل و مردم تصریح کرد: سازمان تفاهم‌نامه‌ای با پیام رسان گپ امضا کرده است؛ مدیران نیز در استان‌ها زائران را به این سمت رهنمون کنند.
محمدی با اشاره به آسیب‌شناسی حج سال گذشته اظهار کرد: آسیب‌شناسی حج سال گذشته صورت گرفته است و جلسات توجیهی در استان‌ها برای برنامه‌ریزی هرچه بهتر در ایام حج تمتع ۹۷ انجام می‌گیرد.
وی تصریح کرد: باید برخی محدودیت‌ها و دغدغه‌های این سفر از سوی مدیران بیان شود تا زائران نیز در این رابطه به همراهی بپردازند.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برخی از مشکلات و دغدغه‌ها در این سفر به سازمان حج و زیارت برنمی‌گردد، افزود: برخی از مشکلات مربوط به شرایط کشور میزبان است که از آن جمله می‌توان به محدودیت‌های اسکان و هتل در مدینه اشاره کرد.
محمدی با بیان اینکه باید توضیح کامل در خصوص هتل‌های مدینه منوره داده شود، گفت: این توضیحات به‌ویژه برای کسانی که مدینه بعد هستند، ضروری محسوب می‌شود چرا که آنها از هتل‌های مکه به هتل‌های مدینه منتقل می‌شوند و قطعا دغدغه‌هایی را در این رابطه مطرح خواهند کرد.
وی به موضوع حمل و نقل شهری در ایام حج تمتع اشاره کرد و افزود: موضوع تعطیلی حمل و نقل از روز پنجم تا چهاردهم ذی الحجه باید مورد توجه و اطلاع‌رسانی زائران قرار گیرد و در این راستا مدیران کاروان‌ها وظیفه سنگینی خواهند داشت.
رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: غالب زائران ما فقط یک بار به سرزمین وحی و حج تمتع سفر می‌کنند بنابراین منتقل کردن اطلاعات دقیق برای آنها ضروری خواهد بود.
به گفته محمدی‌، موضوعاتی نظیر رعایت قوانین کشور میزبان، مسائل ایمنی، توجه به هشدارها، تاکید بر احترام متقابل، پرهیز از بی‌احترامی و درگیری، عدم خروج به صورت انفرادی و …. باید مورد توجه قرار گیرد.
حجاج ایرانی نمونه ای از نظم و انضباط
وی تصریح کرد: همانطور که همه بر منظم بودن حجاج ایرانی اذعان دارند باید این مهم مجددا مورد لحاظ قرار گیرد‌؛ حجاج ایرانی باید نمونه ای از نظم و انضباط باشند و در این راستا مدیران استانی نیز وظایف خود را دارند.
رئیس سازمان حج و زیارت خطاب به دست اندرکاران ذیربط اظهار کرد: امسال وظیفه ما از سال گذشته سنگین تر است چرا که انتظارات مردم بالاتر رفته و ما نیز باید با برنامه ریزی مدون به پیشبرد فعالیت‌ها بپردازیم.
تاکید بر ارزشیابی کارگزاران در موسم حج تمتع
محمدی به موضوع ارزشیابی اشاره کرد و افزود: در موسم حج تمتع همه کارگزاران باید مورد ارزشیابی قرار گیرند و حتی مجموعه ستادی هم از این مهم مستثنی نخواهد بود.
وی تاکید کرد: امیدواریم حجی عزتمندانه و موفق را شاهد باشیم و در این راستا همه باید سعی و تلاش لازم را انجام دهند. رئیس سازمان حج و زیارت به موضوع شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و توضیح داد: از ماه‌های گذشته کارگروهی برای بحث سوغات با استفاده از توان داخلی و فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت که این مهم نیز نیازمند اطلاع‌رسانی مناسب خواهد بود.
محمدی با بیان اینکه رایزنی‌هایی از سوی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با برخی شرکت‌ها انجام گرفت، گفت: این رویکرد برای حمایت از کالای با کیفیت ایرانی خواهد بود و در این رابطه شاهد تاثیرات مثبتی نظیر جلوگیری از خروج ارز، کاهش بازارگردی، حمایت از کارگر ایرانی و … خواهیم بود.
وی تصریح کرد: با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته یک بسته پیشنهادی از سوغات برای زائران تهیه شده است که این بسته‌های سوغات می‌تواند حتی با قیمتی مناسب‌تر و با کیفیتی بالاتر در اختیار زائر قرار گیرد.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به موضوع پزشکی حج تمتع گفت: در بحث معاینات و پزشکی به طور جد از ورود معدود افرادی که به اعتیاد گرایش دارند جلوگیری شود چرا که اینگونه افراد در صورت حضور مشکلاتی را برای خودشان، کاروان و سازمان به وجود می‌آورند.
محمدی در ادامه به موضوع جامه‌دان حجاج اشاره کرد و گفت: در رابطه با انتخاب جامه‌دان ها باید دقت لازم صورت گیرد؛ یعنی جامه‌دان‌ها باید مطابق ابعاد تعیین شده باشد.
تاکید بر رقابت جدی در حوزه عتبات عالیات
رئیس سازمان حج و زیارت به موضوع عتبات عالیات نیز اشاره کرد و گفت: رسما اعلام کردیم که با فضای ایجاد شده در این حوزه، نیازمند رقابت جدی‌تری هستیم.
محمدی توضیح داد: الگوی ۱۰ سال گذشته سازمان فقط بر مبنای شرکت شمسا حرکت می‌کرد اما این رویکرد تغییر یافته و بحث اعزام‌های استانی به طور جد در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: برای جذب زائر دو عامل ارائه خدمات مناسب و قیمت ارزان تر جزو ضروریات محسوب می‌شود که ما نیز به شرکت‌های مرکزی استان‌ها مجوز دادیم که برای اعزام‌های عتبات فعال شوند و در این بازار رقابتی به جذب زائران بپردازند؛ استان‌هایی که دارای توان هستند باید در این عرصه وارد شوند و ما نیز هیچ عذر و بهانه‌ای را نمی‌پذیریم.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در بحث ارز عتبات عالیات نیز رایزنی‌ها و توافقاتی صورت گرفته است که امیدواریم تاثیرات مثبت آن را شاهد باشیم.

زمان اعزام های زائران مدینه قبل و مدینه بعد مشخص شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ اکبر رضایی در نشست مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت اظهار کرد: ثبت نام حجاج در کاروانها خیلی روان انجام شد و در همان روزهای نخست ، ظرفیت کاروان ها به طور کامل تکمیل شد.

معاون حج ، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت به بحث معاینات پزشکی و تاخیر صورت گرفته در این زمینه اشاره کرد و افزود: در بحث معاینات پزشکی نیز تا پایان هفته خاتمه می یابد.

به گفته رضایی، کسانی که مرحله پزشکی را پشت سر گذاشته اند امکان پرداخت پول در این مرحله را دارند و باید این مهم نیز ظرف مهلت تعیین شده نهایی شود.

وی افزود: ثبت اطلاعات جهت مقدمات صدور روادید بعد از اتمام معاینات پزشکی و واریز مرحله دوم صورت می گیرد.

معاون حج ، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت موضوع کلاسهای آموزشی زائران و عوامل را بسیار مهم دانست و گفت: مسئولان ذیربط باید حضور فعال و فیزیکی در کلاسهای آموزشی داشته باشند و در بحث آموزش مدیران و عوامل نیز باید دقت عمل صورت پذیرد.

به گفته رضایی، در جلسات آموزشی کاروان ها باید موضوع شرح وظیفه و وظایف آنها لحاظ شود.

وی به تشکیل دبیرخانه مشاعر اشاره کرد و افزود: تصمیم گیری بر این مبنا شده که در طول سال دبیرخانه ای با عنوان مشاعر داشته باشیم که خوشبختانه جلسات این دبیر خانه آغاز شده است و امیدواریم همه دست اندرکاران ذیربط در آن حضور یابند.

معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: کمیته مشاعر بسیار حائز اهمیت است و در این رابطه نیز آسیب شناسی های لازم صورت گرفته است ؛ دبیرخانه مشاعر در طول سال فعال است و همه استان های نظرات خود را مرتبط با ایام تشریق ارائه کنند.

رضایی به پروازهای زائران حج تمتع ۹۷ به عربستان اشاره کرد و افزود: پروازهای مدینه قبل از بیست و هفتم تیر ماه تا نوزدهم مرداد ماه انجام می پذیرد؛ پروازهای مدینه بعد نیز از هشتم مرداد ماه تا بیست و چهارم مرداد ماه خواهد بود.

تمام برنامه های حج سالجاری در زمانبدی مقرر صورت پذیرفته است

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج، درجلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر تشکیل شد، دکترسیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت روند معاینات پزشکی زائران حج ۹۷ را رو به پایان عنوان و اعلام کرد: نتیجه معاینات پزشکی ۶۵ هزار نفر از زائران مشخص و ثبت شده است. دراین جلسه آقای اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت از برگزاری جلسات کارشناسی حج ۹۷ گزارش داد و در ادامه مشکلات مشاعر همچون چگونگی اختصاص زمین و چادرها در مشاعر و نحوه استفاده بهینه از فضای چادرها درعرفات و منا، توجه به تهویه چادرها و تغذیه زائران با توجه به شدت گرما ، چینش کاروان ها در چادرها و نحوه عزیمت به جمرات مورد بحث و بررسی قرار گرفت. درادامه این جلسه حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خواستار پیگیری راهکارها و جمع بندی های جلسات آسیب شناسی حج گذشته و کارشناسی حج ۹۷ در سفر رئیس سازمان حج و زیارت به عربستان شد. آقای حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت نیزتصریح کرد: در این سفر امور اجرایی حج ۹۷ را در مذاکره با وزیر حج عربستان و دیگر طرف های سعودی پیگیری خواهد کرد. آقای محمدی گفت: تمامی امور اجرایی حج امسال درحال انجام است و در داخل؛ کارها طبق برنامه زمانبندی شده و روال طبیعی جلو می رود. حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکرنیز تاکید کرد: در فضای کنونی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با تفاهم هر چه بیشتر و بهتر از گذشته کارها را انجام داده تا برنامه ریزی های انجام شده را به موقع محقق سازند. درپایان این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت آقایان سید محمد حسینی و جعفر شمسیان را بعنوان معاونین بین الملل و توسعه مدیریت و منابع بعثه مقام معظم رهبری معرفی و حکم انتصاب آنان را اعطا کرد.

زمان پرداخت قسط دوم هزینه حج تمتع ۹۷ مشخص شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در برنامه زنده روی خط شبکه خبر درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای حج تمتع ۹۷ و همچنین اهتمام سازمان حج و زیارت به شعار سال اظهار کرد: فرآیند برنامه های مرتبط به زائران عزیز در حال انجام است.
🔺وی افزود: با توجه به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است، سازمان حج و زیارت با همکاری بعثه مقام معظم رهبری، بستر مناسبی را برای تهیه سوغات زائران گرامی در ایران فراهم ساخته است.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: از چندی قبل سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با تمرکز بر استفاده از ظرفیت مجموعه های توانمند بخش خصوصی، راهکارهای فراهم آمدن بستری مناسب برای تهیه سوغات با کیفیت از مجموعه های داخلی را مورد تاکید و توجه قرار داده اند.
🔺محمدی با بیان اینکه کارهای مطالعاتی و کارشناسی برای تهیه سوغات از تولیدات با کیفیت داخلی انجام گرفته است، توضیح داد: در این رابطه با استفاده از توانایی تولید کنندگان داخلی و همچنین بستر فضای مجازی، امکان انتخاب کالا در ایران و خرید سهل آن توسط حجاج فراهم شده است.🔺وی افزود: مطالعه کافی بر روی کالاهای مورد اقبال زائران به عنوان سوغات قرار گرفته و قطعا شرکت های داخلی، این کالاها را با قیمت مناسب و کیفیتی مقبول، ارائه خواهند کرد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: یکی از برنامه ریزی ها برای بهره گیری از بستر تولید کنندگان داخلی و همچنین فضای مجازی به سهولت فرآیند تهه سوغات و ارسال آن به درب منزل زائر باز می گردد؛ یعنی زائران گرامی فقط با تهیه بسته سوغات مدنظر، زمان و مکان خود را اعلام می کنند.
🔺محمدی با بیان اینکه فرآیند تهیه سوغات از تولید کنندگان داخلی نیازمند برنامه ریزی مدونی است، توضیح داد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری کارهای کارشناسی را انجام داده و این مهم را هدایت می کنند تا تولید کنندگان داخلی توانایی ارائه کالاهای خود را داشته باشند.
🔺وی افزود: زائران حتی می توانند در زمان سفر نیز به انتخاب کالاهای ارائه شده بپردازند و ضمن اینکه این کالاها را با کالاهای موجود در عربستان (شهرهای مدینه و مکه) مقایسه کنند.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: قطعا تسهیلات بسیار قابل توجه به همراه کیفیت و قیمت مناسب از سوی تولید کنندگان ما داده خواهد شد؛ شرایط این برنامه های ذکر شده در حال فراهم است و به زودی در این رابطه اطلاع رسانی خواهد شد.
🔺محمدی در ادامه در خصوص جمعیت زائران ایرانی و برنامه های در نظر گرفته شده برای آنها توضیح داد: امسال ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از زائران عزیز در قالب ۵۷۶ کاروان به مدینه و مکه اعزام می شوند.🔺وی افزود: کاروانهای ما بر اساس دسته بندی صورت گرفته ۸۵ نفره تا ۱۶۰ نفره خواهد بود و در حال حاضر جلسات آموزشی زائران در حال برگزاری است؛ جلسات آموزشی نیز ۱۰ تا ۱۲ جلسه ر نظر گرفته شده است که در هر استان نیز یک همایش آموزشی متمرکز تشکیل می شود.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: نخستن گروه زائران ایرانی روز ۲۵ تیر ماه به مدینه منوره اعزام خواهند شد و از این تاریخ فرآیند اعزام زائران آغاز می شود.
🔺محمدی درباره زمان پرداخت قسط دوم زائران حج تمتع ۹۷ گفت: برای تسهیل امور زائران عزیز، دریافت مبلغ حج تمتع ۹۷ را در دو قسط تعیین کردیم که بخش نخست آن در زمان ثبت نام دریافت شد.
🔺وی با بیان اینکه درجه بندی کاروانهای حج و زیارت امسال از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است، گفت: در بخش نخست حدود ۱۰ میلیون تومان از هزینه زائران محاسبه و دریافت شد که البته همه این مبلغ نیز به صورت نقدی دریافت نشد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت توضیح داد: هزینه فیش حج، سود تسهیلات فیش از مبلغ ۱۰ میلیون تومان کسر شد و زائران مابه التفاوت را در مرحله نخست پرداخت کردند.
🔺محمدی افزود: مبلغ باقیمانده برای زائران نیز با عنوان قسط دوم، هفته آینده باید واریز شود؛ البته در این بخش نیز تسهیلات یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی بانک ملی برای زائران محاسبه می شود و آنها باز هم باید مابه التفاوت را بپردازند که این رویکرد برای سهولت زائران و رفاه آنها بوده است.
🔺وی درباره این پرسش که آیا نرخ حج تمتع با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان محاسبه می شود یا خیر گفت: برنامه ریزی مناسبی در این زمینه انجام شده است؛ با مساعدت بانک مرکزی کشورمان، ارز حج تمتع اسفند ماه قطعی، نهایی و خریداری شده است؛ یعنی در واقع با نرخ اسفند ماه که دلار حدود ۳ هزار ۹۰۰ تومان بوده است انجام گرفت و نرخ جدید ارز هیچ تاثیری در حج ندارد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت درباره طول مدت سفر که بین ۲۹ تا ۴۱ روز است، اظهار کرد: کل موسم حج تمتع ۱۵ روز است و ۵ روز هم اقامت در مدینه انجام می گیرد اما به دلیل برخی شرایط در فرودگاههای مدینه و جده این میزان و زمانبندی افزایش دارد و برنامه ریزی اینگونه انجام شده است.
🔺محمدی تاکید کرد: علت این تعداد روز اقامت به خاطر محدودیت های فرودگاهی عربستان بوده است که ما نیز بر این منوال اعزام خواهیم داشت.🔺وی درباره معاینات پزشکی حجاج اظهار کرد: تعداد کسانی که معاینات پزشکی نداده اند بسیار اندک است و از آنها می خواهیم ظرف امروز و فردا به این کار مبادرت ورزند چراکه فرصت در این رابطه بسیار محدود است و از طرفی پرداخت قسط دوم از هفته آینده آغاز خواهد شد.
🔺رئیس سازمان حج و زیارت به زائران توصیه کرد: سفر حج سفری خاص و ویژه از لحاظ معنوی و حتی اجرای محسوب می شود و با دیگر سفرها قابل مقایسه نیست بنابراین زائران باید همه جوانب را در نظر بگیرند و در این رابطه اطلاع رسانی های لازم انجام شده است.
🔺محمدی تصریح کرد: زائران به مسائل مربوط به آموزش و اطلاع رسانی توجه ویژه ای داشته باشند و به مسائلی مانند منا و تشریق و … اهتمام کنند.
🔺وی در پایان اظهار کرد: با توجه به تمرکز بر روی پیام رسان های داخلی، سازمان حج و زیارت نیز در بحث اطلاع رسانی، کانال هایی را در پیام رسان داخلی گپ ایجاد کرده است که زائران عزیز حتما باید عضو این کانال ها شوند و با توجه به این اطلاع رسانی و آموزش ها، بید دغدغه کمتری داشته باشند.

پیشخوان روزنامه ها
تقویم
می 2018
ش ی د س چ پ ج
« آوریل   ژوئن »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031